Firmamız hakkında

1700’lü Yıllardan Beri Mersin İli Silifke İlçesi Eğriçayır Yaylasında Boynuinceli Yörükleri Olarak Arıcılık Ve Hayvancılık Yapan Yörük Bir Ailenin, Neslinden Gelmektedir Şahbaz Çay Ve Murat Çay’ın Sürdürdüğü Bir Gelenektir.


Şahbaz Çay Ve Oğul Murat Çay Aile Olarak Kuşaklar Boyu Arıcılık Yaparak Geçimlerini Sağladılar. 1950’lerde Dedelerimiz Yazın Eğriçayır Yaylası'na Kışın Kızkalesi Ve Ayaş Sahili'ne Kovanlarını Develerle Taşıdılar. Şahbaz Çay Ve Dedesi Kütük Kovanlarda Ürettikleri Petek Balı Dağarçık Denilen Ve Elde Üretilen Keçi Derilerinden Keselere Saklayarak Develerle Pazarlara Ulaştırmışlardır.


Not: EĞRİÇAYIR İsmi Boynuinceli Yörüklerine Ait Bir Yayla İsmidir.

Organik Yörükçayır Markası'nın Doğuşu Ve Ödülleri

Şahbaz Çay’ın(Baba)Yüzlerce Yıldan Bu Yana Tamamen Organik Üretilen Bu Değerli Balı İçin 2009 Yılında Organik Sertifikalarını Aldık. Çay Ailesi'nin Yeni Nesil Temsilcileri Olarak Başka Bir Marka Adı Altında Paketledik.

.

2017 Yılında Üretici Şahbaz Çay Ve Murat Çay İstanbul’da Düzenlenen Dünya Arıcılık Örgütü Tarafından İki Gümüş Bir Bronz Madalya İle Ödüllendirilmiştir.


Ve Böylece Dünya Genelinde Türkiye Arıcılığını En İyi Şekilde Temsil Etmiştir.

Halen Şahbaz Çay Ve Murat Çay Eğriçayır Yaylasında Organik Arıcılık Yapmaktadır.

(Dede) Şahbaz ÇAY Ve(Oğul) Murat Çay(Torunlar) Şahbaz Çay, Berat Çay, Meryem Çay Bu Kültürü Yüzyıllarca Yeni Kuşaklara Aktaracaktır.

Daha Sonra Şahbaz Çay Ve Murat Çay Ürünlerinin Başka Arı Ürünleri İle Karışmaması İçin Yeni Bir Marka Oluşturdu Yörük İsmi İle Eğriçayır Yaylasının İsmini Harmanlayarak YÖRÜKÇAYIR Markasını Oluşturdu.


Bu Markada Sadece Yüzyıllardır Şahbaz Çay Ve Murat Çay’ın Deneyimi Olan Arı Ürünleri Olan Üretim Ve Paketleme Sadece Yörükçayır Markası Olarak Kendi Tesislerinde Organik Usüller ile Paketlenmektedir.

(Dede) Şahbaz Çay’ın Her Zaman Söylediği Sözleri Vardır:

Ben Hiç Kötü Bal Yemedim, Kötü Bal Nasıl Olur Bilmem,

Üretmediğim Balı Yemem, Yemediğim Balı Satmam

Bahsettiği Sözler Gibi Ürünler Sunmaktadır.

YÖRÜKÇAYIR Prensip Olarak Her Zaman Şahbaz Çay’ın Eğriçayır Yaylasında Ürettiği Ürünleri Sizlere Sunmaktadır.